28-10-2021 19:45
Jak wybrać przekąski dla psa?
Są wsparciem w sportach, treningach i innych wspólnych aktywnościach z czworonogiem. Smaczki w diecie psa - bo o nich dziś mowa - stanowią ważny element urozmaicający życie pupila, a to za sprawą tego, że utrzymują motywację oraz stanowią atrakcyjną nagrodę po wysiłku fizycznym i intelektualnym.
Rodzaje przekąsek
Rynek zoologiczny oferuje szeroką gamę przekąsek dla psa. Znaleźć możemy zarówno przekąski suszone (np. Maced skóra z dzika, Maced skóra z sarny), mokre karmy uzupełniające (te jak sama nazwa wskazuje nie stanowią optymalnej diety, a stosuje się je jako urozmaicenie) czy smaczki liofilizowane. Proces liofilizacji polega na suszeniu produktu przez zamarzanie, a następnie odsysaniu wody. Zarówno suszenie jak i liofilizacja sprowadzają się do konserwacji bez użycia substancji konserwujących.
Wśród przekąsek ekonomicznych marketowych króluje proces ekstruzji. W celu uzyskania pożądanego kształtu i smakowitości, masa przetłaczana jest przez specjalne urządzenie (ekstruder) pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Przekąski ekstrudowane są bardziej przetworzone niż przekąski suszone oraz liofilizowane. Interesującą alternatywą wobec produktów wysokoprzetworzonych są przekąski poddane powolnemu suszeniu np. ZiwiPeak Dog Rewards Venison Dziczyzna oraz ZiwiPeak Dog Rewards Lamb Jagnięcina.
Kości w diecie psa
W diecie psa produktem zakazanym są gotowane kości, ponieważ kruszą się i mogą doprowadzić do zadławienia pupila. Warto rozważyć podanie mięsnych kości surowych oraz suszonych ( i w ten sposób
poddanych procesowi naturalnej konserwacji) np. ZiwiPeak Dog Deer Shank Half. Przy podawaniu kości zawsze należy zachować szczególną ostrożność: wielkość kości dopasowujemy do rozmiaru szczęki psa. Jeśli obserwujemy zachowania łapczywe, należy całkowicie powstrzymać się od podawania kości zwierzęciu. Kolejna cenna uwaga dotycząca kości: nigdy nie zostawiaj psa sam na sam z kością. Kontroluj sytuację, by w razie konieczności móc zareagować.
Jak czytać składy przekąsek dla psów ?
Coraz częściej opiekunowie zastanawiają się, jak wybrać najlepszą przekąskę dla psa i poszukują tych, które cechują się krótkim składem. Rozsądnym rozwiązaniem są przysmaki bez dodatku konserwantów, cukrów, sztucznych barwników oraz aromatów.
Dokonując zakupów stawiajmy również na czytelny skład surowców: kategorie surowców (np. „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” czy „ produkty uboczne pochodzenia roślinnego”, zastępujmy tymi smakołykami, które zawierają jasno wytłuszczone surowce ( np. Chewies przysmak mięsny z kaczki dla psa, który składa się w 100 % z mięsa z kaczki). Oprócz mięsa w składzie przekąsek dla psa mogą znaleźć się warzywa (np. Dogz Finefood Snack no. 2 ryba i ziemniak) , okazjonalnie owoce czy niektóre zioła.
Komercyjne przysmaki dla psa
Wśród komercyjnych przysmaków dla psa znajdziemy produkty dostosowane do stanu zdrowia, rasy i wieku zwierzęcia. Warto podkreślić rolę przysmaków monobiałkowych, które powinny być podawane w trakcie diety eliminacyjnej w przypadku wystąpienia alergii pokarmowej. Jeśli decydujemy się na podawanie jednego źródła białka (np. kangur lub kaczka), wszelkie smakołyki jakie podajemy swojemu psu również powinny być oparte na wybranym źródle białka (np. odpowiednio Chewies przysmak mięsny z kaczki lub Chewies przysmak mięsny z kangura).
Pod kątem behawioralnym jak i zdrowotnym zasadne jest stosowanie naturalnych gryzaków, a to z tego względu, że nie tylko wyciszają zwierzę, ale również wspierają higienę jamy ustnej. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że kości poddane obróbce cieplnej są łamliwe i stwarzają większe ryzyko zadławienia.
Dawkowanie przekąsek dla psa
Otyłość to coraz bardziej powszechna choroba cywilizacyjna występująca zarówno ludzi jak i ich czworonogów. Ma swoje źródło m.in. w błędach żywieniowych opiekunów, którzy mają tendencję do przekarmiania swoich pupili. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przy wydawaniu przekąsek pupilowi zachować umiar.
W diecie psa smakołyki nie powinny przekraczać 10 % dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pies o dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym wynoszącym 250 kcal, powinien spożyć przekąski o łącznej kaloryczności rzędu 25 kcal. Stanowi to równowartość 125 g cukinii, 40 g karmy uzupełniającej z kaczki, ok. 7 g suszonego schabu wieprzowego i ok. 9 g przysmaku dentystycznego. Jak zatem można zauważyć, liczy się nie tylko objętość smakołyku, lecz również jego kaloryczność.
Pokarmy trujące dla psa
Czasy, kiedy opiekun podawał psu odpadki ze stołu całe szczęście odchodzą do lamusa. Uczymy się karmić pupili racjonalnie i coraz więcej z nas ma świadomość, że resztki z obiadu nie są właściwą przekąską dla psa. Pewna grupa pokarmów spożywanych przez ludzi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Należą do nich m.in.
- czekolada: substancją trującą jest alkaloid o nazwie teobromina. W największym stężeniu występuje w czekoladzie gorzkiej oraz kakao. Do objawów zatrucia teobrominą zalicza się: nudności i wymioty. Poważne zatrucie może skończyć się arytmią serca, zawałem serca, a nawet śmiercią;
- rośliny cebulowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek): Substancje toksyczne w cebuli to związki fenolowe oraz dwusiarczki n-propylowe. Co ciekawe, toksyczna jest zarówno surowa jak i gotowana cebula, pies może spożyć ją przez nieuwagę opiekuna np. z zupy cebulowej czy sosu.
- szynka, kiełbasa, pasztety: zawierają duże ilości soli oraz substancji konserwujących, tymczasem zapotrzebowanie na sól u psa jest znikome. Nadmiar soli w organizmie przyczynia się do zaburzeń przemiany materii oraz pogłębienia zaburzeń krążenia u chorujących psów;
- awokado: substancja persin znajdująca się w pestce i skórce awokado może powodować wymioty, spadek apetytu, biegunki, zaparcia.
Wybór właściwych przekąsek w diecie psa to temat nad którym powinien pochylić się nieco dłużej każdy opiekun psa. Decydując się na dany smakołyk należ wziąć pod uwagę skład produktu, preferencje zwierzęcia oraz kwestie bezpieczeństwa. Pamiętajmy również, że wiele produktów przeznaczonych dla ludzi stanowi zagrożenie dla psa.
Proponowane przekąski przez dlalasucha.pl
Zdrowe przysmaki i przekąski dla psa
Autorka:
Blanka Majewska – kocia behawiorystka, konsultant dietetyczny kotów i założycielka marki Catosfera Szczecin